DFW Tennis (DFWTT)

DFW Table Tennis Results

2017 2016 2015 2014 2013 2012
2011 2010 2009 2008 2007 2006
2005 2004 2003 2002    

2015 Tournament Results

DFWTT Fall Open (Nov 7, 2015)

EVENTS
1st
2nd
3rd
Rated Events
U-2450 Anastasia Rybka Ranjit Rayamajhi  
U-2050 Logan Watson Larry Sangren  
U-1850 Samer Chaar Logan Watson  
U-1650 Stephen Kornegay Phil House  
U-1450 Sheik Mohamed Pranav Halbe  
U-1250 Paul Thai James Li  
U-1050 Kevin Lu Katie Zhao  
Open Singles
 
1st
2nd
3rd
Class A   Emil Santos Rachid El Boubou
Bruno Ventura Dos Anjos
Class B   Wole Babalola Faraz Kasmani
 
Class C  Phil House
Justin Bertschi
 
Class D  Farid Ladhani
Michael Barnes
 
Non-Rated Events
 
1st
2nd
3rd
U-13 Pavan Vadlamudi
Phillip Arnove Duncan Morse
O-50 Lindsey Lloyd
Xun Tang  
Open Singles Richard Duong
William Duong  
Open Doubles
 
1st
2nd
3rd

Class A

Emil Santos

Brandon Gardner

Rachid El Boubou

Samer Chaar

 

 

Class B

William Duong

Richard Duong

Lewis Pierce

James Buck

 

 

Class C

Mina Marefat-Khansars

Xun Tang

Paul Thai

Rudranath Talukdar

 

Mixed Doubles

Judy Rogers

James Wong

Miki Snell

Peter Snell

 

 

DFWTT School Challenge (Oct 24, 2015)

EVENTS
1st
2nd
3rd
Elementary School
Class A  

Linda Shu

(Walker Sation, Sugar Land TX)

James Li

(Hwa-Yi, Plano TX)

 
Class B  

Kevin Lu

(QD Academy, Plano TX)

Katie Zhao

(QD Academy, Plano TX)

 
Class C 

Justin Hao

(Southlake Tutoring Academy, Southlake TX)

Anavv Jain

(Mockingbird, Coppell TX)

Caleb Lo

(Southlake Tutoring Academy, Southlake TX)

Middle School
 
1st
2nd
3rd
Class A

Evan Lai

(QD Academy, Plano TX)

Linda Shu

(Walker Statiion, Sugar Land TX)

Raoul Lisso

(Yorktown Education, Plano TX)

Class B

Mason Taft

(Dowell, McKinney TX)

Mohan Desai

(Greenhill, Dallas TX)

 
High School
 
1st
2nd
3rd

Class A

Brandon Chow

(TAMS UNT, Denton TX)

Benjamin Li

(Jasper HS, Plano TX)

Kelly Zhao

(QD Academy, Plano TX)

Class B

Jackson Sawko

(Denton HS, Denton TX)

Armale Khan

(Centennial, Frisco TX)

Angel Escobar

(Garland North HS, Garland TX)

Team Event
 
1st
2nd
3rd

Class A

Kelly Zhao & Evan Li

(QD Academy, Plano TX)

Benjamin Li & David Yue

(Jasper HS, Plano TX)

 

Class B

Snehitha Vardhineni (Reedy HS, Frisco TX) & Linda Shu (Walker Station, Sugar Land TX)

Ellen Lan & David Ye

(Hwa-Yi, Plano TX)

 

 

Chinese Double Ten (Sept 12, 2015)

EVENTS
1st
2nd
3rd
Open Singles
Class A   Brandon Chow Marcos Alves
Isaiah Ogbonnaya
Class B   Danya Budiman Allen Chuang
Takatoshi Mii
Class C  Christopher Mei
Snehitha Vardhineni
Sheik Mohamed
Class D  Katie Zhao
Jim Troy
Kevin Lu
Singles
 
1st
2nd
3rd
O-75 Ke-Chih Lin
Nam Duong Bob Donahoo
O-70 Phil House
Grant Bergmann Chung Wang
O-60 Hong Wang Tim Prewitt Norman Lehr
O-50 (A) Kyle Drake Allen Chuang  
O-50 (B) Rudranath Talukdar Sheik Mohamed Gary Prewitt
O-40 (A) Isaiah Ogbonnaya Takatoshi Mii Farid Ladhani
O-40 (B) LiJun Chen Derek Baker Mina Marefat-Khansari
20-40 Faraz Kasmani Raziuddin Syed Pranav Halbe
14-20 Benjamin Li Raoul Lisso Henry Cheong
12-14 Snehitha Vardhineni Christopher Mei Siva Ram Paladugu
10-12 Maggie Chen Austin Liu Hayden Baker
8-10 (A) Kevin Lu Katie Zhao  
8-10 (B) Ayush Milra Anav Jain Varun Bhupathiraju
Women (A) Steffi Gomes Snehitha Vardhineni  
Women (B) Judy Rogers Miki Snell Siya Deole
Open Doubles
 
1st
2nd
3rd

Class A

Brandon Chow

Bryan Wu

Marcos Alves

Benjamin Li

Isaiah Ogbonnaya

James Rautis

Class B

Kyle Drake

Stephen Kornegay

Danya Budiman

Takatoshi Mii

Allen Chuang

Hong Wang

Class C

Rudranath Talukdar

Paul Thai

Nam Duong

Mina Marefat-Khansari

Sheik Mohamed

Raziuddin Syed

Class D

Steffi Gomes

Antariksha Singh

Judy Rogers

Bob Donahoo

Miki & Peter Snell

Ron & John Cobb

 

DFWTT Spring Open (Jun 13, 2015)

EVENTS
1st
2nd
3rd
Rated Events
U-2450 Chance Friend Jonathan Li  
U-2050 Ravi Narayanan Saqib Baig  
U-1850 Pedro Garces Snehitha Vardhineni  
U-1650 Phil House Pranav Halbe  
U-1450 Linda Shu Sheik Mohamed  
U-1250 Linda Shu Glen Liu  
U-1050 Siddharth Vadlamani James Li  
Open Singles
 
1st
2nd
3rd
Class A   Jishan Liang Chance Friend
Jim Butler / Zhe Wang
Class B   Isaiah Ogbonnaya Raymond Sacco
 
Class C  Nestor Jose Prato Martinez
Pranav Halbe
 
Class D  Ellen Lan
Bonnie Wu
 
Non-Rated Events
 
1st
2nd
3rd
O-50 Ke-Chih Lin
Hakan Anderson  
U-13 Sarika Ahire
Aviv Khadayat  
Singles (A) Sarika Ahire
Stephen Kornegay  
Singles (B) Emily Ding
Jose Torrealba  
Open Doubles
 
1st
2nd
3rd

Class A

Marcos Alves

Jonathan Li

Petri Heinonen

Dilshan Sooriyaarachchi

 

 

Class B

James Rautis

Isaiah Ogbonnaya

Kyle Drake

Stephen Kornegay

 

Class C

Quazi Asadullah

Kashif Saeed

Emily Ding

Ellen Lan

 

 

Mixed Doubles

Miki Snell

Peter Snell

Amelia Anderson

Hakan Anderson

 

 

Texas Winter Games (Jan 17, 2015)

EVENTS
1st
2nd
3rd
Rated Events
U-2400 James Eddie Yang Ranjit Singh Rayamajhi Joshua Mak
U-2000 Kam Mak Danya Budiman Gabriel Bouie
U-1600 Snehitha Vardhineni John Miller Lewis Pierce
U-1200 Chris Hughes Jim Aslan Matthew Lee
Open Singles
 
1st
2nd
3rd
Class A   Mark Hazinski Lingshuai Meng
Sara Hazinski
Class B   Min G Yeh Raymond Sacco
Michael Zhao
Class C  Saqib Baig
Bryan Zhao
Warren Lemma
Class D  Chris Hughes
Austin Liu
Bonnie Wu
Non-Rated Events
 
1st
2nd
3rd
O-75 Ke-Chih Lin
Nam Duong Cai Liu
O-70 Grant Bergmann
Hank Bliem  
O-65 Shun Au-Young
Jarrett Gateley  
O-60 Min G Yeh
Warren Lemma Norman Lehr
O-50 John Trabold
Liu Chling Wang
O-40 Ashutosh Atre
Sanjay Kumar Mina Marefat-Khan Sari
30-40 Raymond Sacco
Justin Bertschi Pranav Halbe
20-30 Abhinav Gurumurthy
Jay Kapadia Prafulla Kesari
14-20 (A) Max Bu Brian Tsang Mickey Li
14-20 (B) Zian Wang Simon Volovnik Clayton Duggon
12-14 Benjamin Li Kevin Meng Shawn Merchant
10-12 (A) Sarika Ahire Ryan Chai Ellen Lan
10-12 (B) Sahas Ramesh Sansh Kumar Jones Mao
8-10 James Li Austin Liu Katie Zhao
Women Snehitha Vardhineni Stephanie Pierce Miki Snell
Open Singles Pranav Halbe
Tom Taylor Shun Au-Young
School Challenge

Jasper High School

Zhihan Chu

Benjamin Li

Boris Tsang

Liberty High School

Darrin Wilder

Yujun Chow

 

 
Open Doubles
 
1st
2nd
3rd

Class A

Mark Hazinski

Sara Hazinski

Lingshuai Meng

James Eddie Yang

Petri Heinonen

Zhicheng Liang

Class B

James Rautis

Warren Lemma

Min G Yeh

Ke-Chih Lin

Benjamin Li

Mickey Li

Class C

Anwar Mohammed

Kesari Prafulla

Don Doyle

Jarrett Gateley

John Trabold

Norman Lehr

Class D

Cai Liu

Liu

Trinity Bruce

Gibb Winagate

Ujwal Ponnaluri

Paav Vadlamudi

Mixed Doubles

Nam Duong

Mina Marefat-Khan Sari

Peter Snell

Miki Snell

Tom Taylor

Anita Taylor

 

Copyright © 2017 DFWTT • All Rights Reserved