DFW Tennis (DFWTT)

DFW Table Tennis Results

2017 2016 2015 2014 2013 2012
2011 2010 2009 2008 2007 2006
2005 2004 2003 2002    

2009 Tournament Results

2009 Fall Open (November 14, 2009)

Events:
1st Place
2nd Place
U-11 Chris Tiang Guillermo Gasio
U-15 Chelsea Elston Ivan Alex Gutierrez
U-18 Nathan Miller Michael Lu
U-2400 Yijun Feng Nelson Ramos
U-2200 Jose Luis Gutierrez Mtz James Eddie Yang
U-2000 Sunil Idnani Brandon Chow
U-1700 Grady Thompson Sidung Lam
U-1500 Grady Thompson Adam Levy
U-1300 Guillermo Gasio Grant Bergamann
U-1000 Diego Villarreal Safina Hsu
OPEN SINGLES:
Events:
1st Place
2nd Place
Class A Ying Wang Yijun Feng
Class B Jose Luis Gutierrez Mtz Brandon Gardner
Class C Austin Elston Michael Kahookele
Class D Joy Li Grant Bergmann

UNRATED EVENTS:

Events:
1st Place
2nd Place
3rd Place
Men's Singles Anil Ready Sangi Mbenkum Garret Paul Healey
Women's Singles Kayla Johnson Louisa Ho Jan Wang
O-60 Grant Bergmann Don Isgitt Bob Donahoo
Doubles(A)

Nelson Ramos

Steve Kornegay

James Eddie Yang

Max Bu

Tim Wang

Tina Wang

Doubles(B)

Weng-Heng Wang

Jan Wang

Dorothea Taschner

Bob Donahoo

Jeremy Williams

Fouler Williams

Doubles(C)

Sangi Mbenkum

Joseph Hill

Matthew Lee Osburn

Garret Paul Healey

Jourdan Wilkerson

Shauna Kamer

Mixed Doubles

Kayla Johnson

James Eddie Thompson

Dorothea Taschner

Bob Donahoo

Tanya Savchuk

James Themis

 

2009 DoubleTen Tournament (October 3, 2009)

OPEN SINGLES
Events
1st
2nd
3rd
Class A Andrew Chen James Rautis Chris Ou
Class B Allen Chung Kam Mak James Smith
Class C Grady Thompson Grant Bergmann Sean Xu
Class D Justin Rath Jessica Wang Jack Zhang
OPEN DOUBLES
Events
1st
2nd
3rd
Class A

James Rautis

Kyle Drake

Chengdong Liu

Yukong Zhang

John Staley

Chris Ou

Class B

Larry Sangren

Steve Kornegay

Allen Chung

Zack Fuquay

Kam Mak

Ryan mak

Class C

Syed Azher Husaini

Sekar Srinivasan

Helen Deng

Grant Bergmann

Jon Liu

Austin Liu

Class D

Sam Soo

Nam V Duong

Dorothea Taschner

Bob Donahoo

Arlene Pfeil

Mattew Corrigan

MIXED DOUBLES
Events
1st
2nd
3rd
 

Louisa Ho

Scott Ryan

Dorothea Taschner

Bob Donahoo

Helen Deng

Grant Bergmann

UNRATED EVENTS
Events
1st
2nd
3rd
O-75 Harry Mckeever Arlene Pfeil
O-70 Nam V Duong Sam soo Bob Donahoo
0-60 Grant Bergmann Alan Chung
O-50 Randy J. Nedrow Chris Ou John Staley
O-40 Chendong Liu Yukong Zhang Hanying Zhang
20-40 (A) Ryan Garret Sean Xu Alexandre Loukachine
20-40 (B) Prashant Prabhulkv    Prashant Prabhulkv    Bradley Evans
U-20 Mohammed Aisadah         Tianxi Ji Scott Popescu
12-14 (A) Max Bu Charlie Wang Aaron Gu
12-14 (B) Jacob Hose Richard Duong Andrew Clark
10-12 (A) Chris Tian Austin Liu Adam Moussa
10-12 (B) Jessica Wang Justin Omkar Jack Zhang
8-10 Jessica Wang Joshua Mak Riya Ready
Women Lily Qian Serena Kong Jane Wang

 

2009 DFWTT Spring RR(June 6, 2009)

OPEN SINGLES:
Events:
1st Place
2nd Place
Class A Shaui Wang Sinhsay Tongkhuya
Class B Connie Chen James Eddie Yang
Class C Aaron Gu James Smith
Class D Byron Anderson Adam Moussa
<
UNRATED EVENTS:
Events:
1st Place
2nd Place
3rd Place
Men's Singles Roger Byles Russ Hamilton  
Senior Singles Thomas Taylor Robert Donahoo  
30-40 Singles Om Srikawth Joel Doolen  
20-30 Singles Ian Hamilton Sahuna Kamar Jourdan Wilkerson
U-22 Preston Rubac Ian Johnson Jordan Buck
U-16 Jake Brillhart Michael Matusiak Alexandre Johnson
U-12 Christina Liu Enoch Wong Dawson Hirt
U-10 Ethan Mebride Justin Liu Sangam Dhanju
Doubles(A)

Sara Fu

Eddie James Yang

Roger Byles

Carlito Almirol

 
Doubles(B)

Gwen Prutt

Paul Thai

Harry McKeever

Michael Satterfield

 
Doubles(C)

Kelvin Jue

Ethan Mcbride

Matt Leach

Preston Rubak

 
Doubles(D)

Michael Matusiak

Sangam Dhanju

Dawson Hirt

David Quisenberry

Justin Liu

Clark Q

Mixed Doubles

Wayne Nguyen

Gwen Prutt

Judy Natali

Thomas Taylor

 
2-Man Team

Harry McKeever

Michael Satterfield

Shauna Kamer

Jourdan Wilkerson

Ian Johnson

Alexandre Johnson

 

DFWTT 2009 Cimarron Club Championship

Class A Champion: Kareem Moussa
Class A Runner-up Wally Devereaux
Class B Champion Charlie Olisa
Class B Runner-up Stan Vosburgh

 

DFWTT 2nd High School Table Tennis Tournament April 25, 2009

SINGLES CLASS A

1st Place Brandon Gardner (Birdville HS)
2nd Place Allen Hung (JJ Pearce HS)
3rd Place Nand Dalal (Greenhill School)
4th Place Adm Brobjorg (St. Marks School of Dallas)

SINGLES CLASS B

1st Place Nathan Miller (Southlake Carroll HS)
2nd Place Carson Cons (Southlake Carroll HS)
3rd Place Taylor Pitts (JJ Pearce HS)

SINGLES CLASS C

1st Place Paul Keller (JJ Pearce HS)
2nd Place Ian Johnson (McKinney Boyd HS)
3rd Place Sergio Postolache (Rockwall Heath HS)

Doubles

1st Place Adam Brobjorg (St. Marks) & Nand Dalas (Greenhill)
2nd Place Allen Hung & Taylor Pitts (JJ Pearce)
3rd Place Brandon Gardner (Birdville) & Michael Fortner (JJ Pearce
4th Place Paul Keller (JJ Pearce) & Carson Cons (Southlake Carroll)

         

 

2009 Winter Games (Jan 17, 2009)

EVENTS
1st
2nd
3rd
Open Singles:
Class A:  Shuai Wang John Beaurmont Yijun Feng
Class B:  Liam Havechin Lily Qian Tim Wang
Class C:  Tina Wang Grady Thompston Eric Lee
Class D:  Blake Hint Lok Fung Law Thomas Tsang
Class E:  Jordan Mason Duston Joubert Chihyuan Wang
Unrated Events:
 
1st
2nd
3rd
O-75 Wes Whitlock
O-70 (men) Nam V. Duong Sam Soo Michael Satterfieldl
O-70 (women) Arlene Pfeil Shelly Whitlock
O-65 Bob Petty Grant Bergmann J. J. Franklin
O-60: Hsiang Huang Shashi Mathur Jeff Mathur
O-50 Scott Ryan  Thomas Tsang
O-40 (A): Andy Chen
O-40 (B): Anil Reddy Ted Tegene Ying Fu
30-40 (A): Russ Hamilton Marali Hanumanthakari Chihyuan Wang
30-40 (B): Steve Lipnik David Sayers Anthony Newberry
20-30:    Thirumvru Karvnakaran    Dustin Joubert Brian Engle
14-20 (A):   John Stile Kevin Tsai James Eddie Yang
14-20 (B): Allen Hung Blake Hirt Isaiah Holmes
14-20 (C): Kyle DeWoody Cameron Parrish Connor Parrish
14-20 (D): Brad Rohrbach Bin Pham Tyler Meldrum
10-14 (Girls):  Anika Reddy Jasmyn Curry Courtney Curry
12-14(A): Charles Wang Max Bu Brandon Chow
12-14 (B): Kavi Shah Cody Strull Shri Ganeshram
10-12 (A): Tiffany Xu Cherry Zheng Safina Hsu
10-12 (B): Preston Heard Clark Shannon Kei Orui
8-10: Brent He Jessica Wang Jeffery Liew
Open Singles:    Max Bu Brandon Chow Arianna
Women’s Singles:  Tina Wang Marie Petty Arianna
Mixed Doubles:

Kevin Tsai

Tina Wang

Russ Hamilton

Cherry Zheng

Tim Wang

Connie Chen

Mixed Doubles:

Scott Ryan 

Tatyana Savchuck

Bob Petty

Marie Petty

Bob Donahoo

Dorothea Taschner

Mixed Doubles:

Grant Bergmann

Arlene Pfeil

Lok Fung Law

Arriana

Thomas Taylor

Judy Natali

Open Doubles:    

Thirumvru Karvnakaran

Liam Havechin

Russ Hamilton

James Eddie Yang

Max Bu

Brandon Chow

Open Doubles:    

John Stile

Jon Savage

Lily Qian

Tina Wang

Robert Payne

Racheal Persaud

Open Doubles:    

Alexandre Locikachine

Ying Fu

Harry McKeever

Michael Satterfield

Nam V. Duong

J.J. Franklin

Open Doubles:    

Allen Hung

Kevie Sash

Alann Castillo

Zack Gholston

Michael Shrosphire

Joey Nuchereno

 
1st
2nd
3rd
School Events:
Coach Singles: David Sayers Anthony Newberry Greg Hutt
2-man Team:

Isaiah Holmes

Cameron Parrish

Cannon Parrish

Kyle DeWoody

Preston Heard

Thomas Whitehead

 

Copyright © 2017 DFWTT • All Rights Reserved