DFW Tennis (DFWTT)

DFW Table Tennis Results

2017 2016 2015 2014 2013 2012
2011 2010 2009 2008 2007 2006
2005 2004 2003 2002    

2008 Tournament Results

2008 Fall Open (Nov 1, 2008)

EVENTS
1st
2nd
Open Singles:
U-2400 Timothy Wang Derrick Mumah
U-2200 Derrick Mumah John Muhich
U-2000 Chenda Lu Judy Chen
U-1700 Brandon Gardner Lily Qian
u-1500 Eric Lee Wei Sun
U-1300 John Miller Stephen Shropshire
U-1000 Stephen Shropshire Michael Shropshire
U-15 James Eddie Chelsea Elston
U-11 Kareem Moussa Michael Shropshire
U-10  Aniket Matharasi Kelvin Sun
 
EVENTS
1st
2nd
3rd
Open Singles:
Class A:  Timothy Wang  Ludovic Gombos Sara Fu
Class B:  Connie Chen Judy Chen  
Class C:  Tina Wang Stephen Shropshire  
Class D:  Murali Hanumanthakari Liang Xue  
Class E:  Jon Savage Kenneth Austin Adam Moussa
Class F:       
 
Unrated Events:
O-60: Bob Donahoo Harry McKeever Kenneth austin
Men’s Singles:       Chong Chow Jeffrey Cagnina Sr.   Harry McKeever
U-16:   Daniel Murchison Jeffrey Cagnina Kevin Kuhn
U-10: Will Cagnina Kevin Roberts  
Mixed Doubles: Helen Deng Dorothea Taschner   
David Pham Bob Donahoo  
Family Doubles:     Adam Moussa Dorothea Taschner Harry McKeever
Kareem Moussa Bob Donahoo Murray Levine
Men’s Doubles:     Warren Lemma John Muhich  
James Rautis Tomas Louda  

 

2008 Double Ten Tournament (Sep 27, 2008)

DFWTT

DFWTT

2008 Spring Tournament (May 31, 2008)

EVENTS 1st 2nd
Open Singles:
Class A:  Ludovic Gombos Timothy Wang 
Class B:  Sinhsay Tongkhuya Chenda Liu
Class C:  Junjie Yang Connie Chen
Class D:  Arnon Ponchai Andrew Khor
Class E:  Brandon Garner Max Bu
Class F:  Eric Lee William Huang
   
Unrated Events:
Men's Singles (A): Tom Jurcak Way-Yu Lin
Men's Singles (B):  Benci Watkins Allen Huang
Men's Singles (C):  Alex Kaufman Safina Hsu
Doubles (A): Timothy Wang George Fong
  Dragan Stojanovski Shirly Ho
Doubles (B):  Warren Lemma Kevin Tsai
  Robert Payne Zhenmin Song
Doubles (C): Brandon Chow Bob Donahoo
  Charles Wang Dorothea Taschner
Doubles (D): Allen Huang Robit Agarwal
  Sttephen Shropshire Justin Rath

 

DFWTT JCC 1st High School Invitational Championship 2008 (May 4, 2008)

CLASS A

1st Place        Stephen Shropshire (Jesuit)

2nd Place       Allen Hung (JJ Pearce)

3rd Place         Will Dunne (Jesuit)

 

Consolation:

                     Alex Viviano (Jesuit)

                     Trey Rayfield (Jesuit)

                     Mike Rinaldi (Jesuit)

                     James Chang (JJ Pearce)

                     Cody Williams (JP II)

DFWTT        DFWTT

                         Stephen & Allen                                                               Trey, Stephen, Alex & Allen

CLASS B

1st Place        Alex Kaufman (Akiba – JCC)

2nd Place        Brandon Ciskowski (Jesuit)

3rd Place       Mike Smith (Jesuit)

 

Consolation:

                     Jorge Paramo (JJ Pearce)

                     Nick Semon (JJ Pearce)

                     Benji Leiner (Akiba JCC)

                     Justin Villanueva (JJ Pearce)

                     Chase Cantu (JP II)

DFWTT       DFWTT  

                                      Cody & Chase                                   Mike, Alex, Benji, James, Brandon and Jorge

 

2008 Winter Games (Jan 12, 2008)

 Events 1st Place 2nd Place 3rd Place
U-2400 Courtney Roberts Petri Heinonen Addy Winfred, Joel Roberts
U-2200:  Randall Medcalf Joel Roberts  Chenda Lu
U-2000:  Judy Chen Sunil Idnani Robert Payne
U-1700:   Charles Wang Connie Chen John Stile
U-1500:   Dale Goodman Lily Qian Charles Wang
U-1300:   James Eddie Yang Leonard Daniel Adams Ricky Tang
U-1000:  Tina Wang Chih-Yuan Wang Steve Still
U-16(A):  Joel Roberts Chenda Lu Andrew Khor
U-12: Charles Wang Lily Qian Tim Wang
OPEN SINGLES:
Class A:  Ludovic Gombos Courtney Roberts Joel Roberts
Class B:  Sam Lu Charles Wang Zizhen Hu
Class C:  Andrew Khor James Eddie Yang Leonard Daniel Adams  
Class D:  Tom Jurcak Bruce Bailey Robert Payne
Class E:  Jack Chen Grady Thompson Kristen Thorn, Ricky Tang
UNRATED EVENTS:
O-60(A):  Leonard Daniel Adams Grant Bergman Bob Donahoo
O-60(B): Howard Sach Howard Sach Richard Young Gary Barnes
O-50: Thomas Tsang Leonard Daniel Adams   Steve Still     
Women’s Singles: Allysa Khor Jasmyn Curry Courney Curry
Men’s Singles (A): Leonard Daniel Adams   Carl Khor Revant Sati
Men’s Singles (B): Gary Barnes Steve Coffman Geoffery Mbaku
U-18: Stephen Shropshire Steve Coffman  
U-16(B):   Evan Wedgeworth Allen Hung Benjamin Choy
U-13: Ethan Wedgeworth Rohit Agarwal Benjiman Choy
U-9: Aniket Matharasi Michael Yuan Daran Zhao
Doubles(A): David Hash Carl Khor Tom Jurcak
Dale Goodman Andrew Khor Stan Vosburgh
Doubles(B): Allen Hung Greg Hatt Rohit Agarwal
Tim Wang Aniket Matharasi Benjamin Choy
Copyright © 2017 DFWTT • All Rights Reserved