DFW Tennis (DFWTT)

DFW Table Tennis Results

2017 2016 2015 2014 2013 2012
2011 2010 2009 2008 2007 2006
2005 2004 2003 2002    

2010 Tournament Results

DFWTT Fall Open (Nov 13, 2010)

EVENTS
1st
2nd
3rd
Rated Events
U-11 Tianming Xie Tia Hsieh  
U-2400 Chance Friend Yijun Feng  
U-2200 Marcos Alves Tina Wang
U-2000 Marcos Alves Larry Sangren
U-1700 Edison Dy Austin Elston
U-1500 Jack Zhang Safina Hsu
U-1300 Rajiv Karanam Alison V. Wen
U-1000 Tia Hsieh Cory Mayon
Open Singles
Class A  Yijun Feng
Chance Friend

Nelson Ramos, Petri Heinonen

Class B   Marcos Alves Larry Sangren
 
Class C  Khushal Tare
Justin Bertschi
 
Class D  John Savage
Joe Tran
 
Class E  Anthony Senegal
Jimmie Dean
 
Unrated Events
 
1st
2nd
3rd
Hard Bat James Rautis
John Harrington Randy Nedrow
O-50/60 Larry Kesler
Grant Bergmann Robert Donahoo
U-16 Ajay Reddy Oison Tanner Enoch Wong
Open Singles (non-rated)
Class A Kyle Drake
Kedar Karthik
Rajiv Karanam
Class B  Bryan Cathey Norman Hines
Vince Kingsley
Open Doubles

Class A

Kyle Drake

James Rautis

John Stiles

Stephen Kornegay

Randy Nedrow

John Harrington

Class B

Mubashir R Ahmed

Murali Hanumanthakari

Rajiv Karanam

Kedar Karthik

Dorothea Taschner

Bob Donahoo

Mixed

Aparna Kher

Khushal Tare

Gwen Pruett

Dulie Reavill

Dorothea Taschner

Bob Donahoo

 
1st
2nd
3rd
School Events
School Challenge

Stephen Min

Maxwell Zhao

Austin Li

Michael Lou

Heather Hines

Tiffany Man

 

Chinese Double Ten Celebration (Oct 9, 2010)

EVENTS
1st
2nd
3rd
Open Singles
Class A  Russ Hamilton
Yijun Feng
James Eddie Yang
Class B   Allen Chaung Kam Mak
Kai Ko
Class C  Vijay Khopade
Shi Chiao Fang
Grady Thompson
Class D  Ryan Liou
Jeremy Wood
Nam Ly
Open Doubles
Class A

Russ Hamilton

Ketan Parmar

Kyle Drake

James Rautis

Max Bu

Brandon Chow

Class B

Allen Chuang

Zack Fuquay

Kai Ko

Vijay Khopade

Ted Yang

Scott Yang

Class C 

Serena Kong

James Trinh

Sam Soo

Ming-Kann Tzeng

Jon Liu

Shi Chiao Fang

Class D 

Bob Donahoo

Dorothea Taschner

Ganesa Parmar

Jeremy Wood

Kavina Hsu

Safina Hsu

Age Events
 
1st
2nd
3rd
O-70 Ming-Kann Tzeng
Sam Soo Nam Duong
O-65 Grant Bergmann
Tom Taylor  
0-60 Shi Chiao Fang
Grant Bergmann Chau Ly
0-50 Chris Ou James Trinh Ken Potts
0-40 Changdong Liu
Kyle Blaine Drake Rick Liou
14-20 Tim Wang Tina Wang Wyatt Head
10-12 (A) Ryan Liou
Nam Ly Spencer Lan
10-12 (B) Amushka Limaye Stephen Min Michael Lou, Amruta Deole, Maxwell Zhao
8-10 Joshua Mak
Albert Luo Spencer Lan
U-8   Tia Hsieh Sahas Ramesh  

Women Open

Tina Wang Serena Kong Judy Yang

 

DFWTT Spring Open (Apr 17, 2010)

EVENTS
1st
2nd
3rd
Open Singles
Class A  Andrew Chen
Ying Wang
Yijun Feng
Class B   Connie Chen Tina Wang
 
Class C  Alexander Mentzelopoulos
Robert Estell
 
Class D  John Savage
Boris Yinhei Tsang
 
Class E  Serena Kong
Valarie Phong
 
Rated Events
U-2400 Nelson Ramos Tim Wang  
U-2200 Randy J. Nedrow Kehinde Ogungbemi
U-2000 Randy J. Nedrow Kehinde Ogungbemi
U-1700 Mohammed Alsadah Chat Verma
U-1500 Ashwin Parthosarathi Chris Tian
U-1300 Ethan McBride Ryan Mak
U-1000 Yalan Hu Allen Hung
Unrated Events
 
1st
2nd
3rd
O-50 Daoxing Hu
Grant Bergmann  
O-40 Akm Azad
   
28-40 Ashwin Parthosarathi
Yalan Hu Youfeng Nei
U-20 Allen Hung Jonathan Jordan  
U-15 Gene Azad
Christina Liu Alexa Jones
U-11 (A) Kelvin Sun Chris Tian  
U-11 (B) Joshua Mak
Justin Liu  
U-11 (C) Amushka Limaye Amruta Deole  
Women Yalan Hu
Jamie Huang Louisa Ho
Open Singles Yalan Hu
Daoxing Hu  

Class A Doubles

Chat Verma

Ashwin Parthosarathi

Gary Wiederhold

Stan Vosburgh

Wen-Chi Lee

Eric Lee

Class B Doubles

Youfeng Nie

Daoxing Hu

Alexander Mentzelopoulos

Peter Hu

Dorothea Taschner

Bob Donahoo

Mixed Doubles

Yalan Hu

Youfeng Nie

Louisa Ho

Ken Potts

Dorothea Taschner

Bob Donahoo

 
1st
2nd
3rd
School Events
School Challenge

Justin Liu

Christina Liu

Van Cope

 

Kyle Davis

Sangam Dhanju

 

Texas Winter Games (Jan 16, 2010)

EVENTS
1st
2nd
3rd
Open Singles
Class A  Timothy Wang
Yijun Feng
Jeff Xiao
Class B   Kehinde Ogungbemi James Smith
 
Class C  Warren Lemma
Jahan Noori
 
Class D  Larry Kesler
Marcos Alves
 
Class E  Sasha Parfenov
Jack Zhang
 
Rated Events
U-2400 Yijun Feng Nelson Ramos Jeff Xiao
U-2000 Randy J. Nedrow Brandon Gardner
U-1600 Zaheer Aziz Austin Elston
U-1200 Sam Lisook Linda Piatt
Unrated Events
 
1st
2nd
3rd
O-75 Henry Bliem
Dale Miller  
O-70 Larry Kelser
Mike Satterfield Sam Soo
O-60 Grant Bergmann
Henry Bliem Joon Chang
O-50 John Staley Randy J. Nedrow Warren Lemma
O-40 (A) Jeff Xiao
Kenny Cook Habib Madani
O-40 (B) Anil Reddy Linda Piatt Trent Emmons
30-40 (A) Kehinde Ogungbemi
Jeremy Fowler Mahesh Narayanan
20-30 (A) Ashwin Parthasarathi Kuei-Nam Chen Ricky Tang
20-30 (B)  Henry Wu
Ben Marrison John Trap
20-30 (C) Cory Colvin Joe Deegan
14-20 (A) Tim Wang Charles Wang
14-20 (B) Connor Parrish
Dace Davis Connor Smith
14-20 (C) James Whitehead
Daniel Holmes Pira B
14-20 (D) Thomas Whitehead
Jordan Jent Taylor Johnson
12-14(A) Jack Zhang
Alison Wen Aaron Gu
12-14 (B) Taylor Meldram
Jenison Luke Preston Heard
10-12 (A) Chris Tian
Gene Azad Jessica Wang
10-12 (B) Brian Tsang
Willie Pritchett Anika Reddy
8-10 (A) Tianming Xie
Michael Rivera
8-10 (B) Boris Tsang
Austin Li Jeffrey Liew
Women Tina Wang Louisa Ho Jourdan Wilkerson
Open Singles (non-rated)
Class A David Pham Kyle Drake Ashwin Parthasarathi
Class B Nathan Jordan Dace Davis
Class C Trent Emmons Jordan Jent
Class D Joe Deegan Stone Miller
Open Doubles

Class A

James Rautis

Kyle Drake

Addy Winfred

David Hash

Randy J. Nedrow

Mark Davee

Class B (A)

Warren Lemma

John Miller

Jeff Nguyen

Justin Chen

Henry Wu

Johnny Chen

Class B (B)

Habib Madani

Zaheer Aziz

Rafael Egusaviza

Ashwin Parthasarathi

Robert Payne

Jason Zhang

Class C (A)

Nam V. Duong

Sam Soo

Mike Satterfield

Kuei-Nan Chen

 

 

Class C (B)

Louisa Ho

Linda Piatt

David Sayers

Anthony Newbery

Mark Marrison

Ben Marrison

Class D

Jeremy Williams

Jeremy Fowler

Nathan Jordan

Dace David

Jourdan Wilkerson

Shauna Kamer

Class A Mixed

David Hash

Linda Piatt

Grant Bergmann

Helen Deng

 
Class B Mixed

Dorothea Taschner

Bob Donahoo

Anil Reddy

Anika Reddy

Josh Guthree

Shauna Kamer

 
1st
2nd
3rd
School Events
Coaches

Anthony Newbery

David Sayers

John Trap

Joe Deegan

Students

Thomas Whitehead

James Whitehead

Clayton Poteat

Bin Pham

Conner Parish

Pira B

Copyright © 2017 DFWTT • All Rights Reserved