DFW Table Tennis (DFWTT)

DFW Table Tennis

DFWTT News & Info Competition Gallery Equipment Patrons

Updated News

DFW Table Tennis (DFWTT)

 

View Locations and Fees

 

Tournaments

 

DFWTT Halloween

School Tournament

October 29, 2017

Entry Form

 

DFWTT Fall Open

November 11, 2017

Entry Form

 

2-Man Teams

Weekly Results

 

Handicap Singles

Weekly Results

 

Club Schedule

 

Cimarron location:

Monday nights

7:00 pm - 9:30 pm

 

Saturday mornings

9:00 am - 12:00 pm

 

 

JCC location:

Monday nights

6:30 pm - 9:30 pm

 

Wednesday nights

6:30 pm - 9:30 pm

 

 

T Bar M location:

Saturday afternoon

2:00 pm - 5:00 pm

 

Sunday afternoon

2:00 pm - 5:00 pm

 

Attention

Elementary, Middle, and High School Table Tennis Players

 

Please email us at dfwtt1@gmail.com if your school has a table tennis club.  Also email us if you are interested in playing in an upcoming School Tournament. You can also email us with any comments or suggestions.

 

 

DFWTT Donations

 

Charity Updates

 

Program to Date - DFWTT has donated $8371!

 

 

Previous Year Results:

2016    2015    2014    2013    2012    2011    2010    2009    2008    2007    2006    2005    2004    2003    2002

 

2017 Tournament Results

Chinese Double Ten (Sept 9, 2017)

EVENTS
1st
2nd
3rd
Open Singles
Class A   Tianming Xie Austin Clemens
Saivikasvarma Sagi
Class B   Takatoshi Mii Allen Chuang
Hossain Mehrdad
Class C  Kevin Lu
Xing Lan
Serena Kong
Class D  Presley Jiang
Andrew Chun
 
Singles
 
1st
2nd
3rd
O-75 Peter Snell
Nam Duong Ke-Chih Lin
65-69 Min Yeh
Serena Kong Hong Wang
60-64 Xiaoing Zhang Jesse Yen Enoch See
50-59 Allen Chuang Bruce Reiff Dennis Tang
40-49 Ashutosh Dekhne Takatoshi Mii Lijin Chen
20-39 (A) Raymond Sacco Tris Baybayan Andrii Bozhko
20-39 (B) Hyun Kwang Hyun Sean Reder James Fuquay
14-19 David Ye Jadon Yuan Jamie Schmidt
10-13 (A) Rory Liu Kevin Lu Jason Huang
10-13 (B) Tanvi Nikam Connor Wyatt Tanya Nikam
Women Meggie Chen Ling-Hui Huang Mary Ma
Open Doubles
 
1st
2nd
3rd

Class A

Saivikasva Sagi

Ashutosh Dekhne

Justin Wang

Scott Young

Padro Garces

Zain Jamal

Class B

Takatoshi Mii

Hossain Mehrdad

James Rautis

Stephen Kornegay

Charlise Divya

Lijin Chen

Class C

Xing Lan

Yi Zhou

James Geteley

Howard Sach

Anuj Kalra

Tris Baybayan

Class D

Mike Satterfield

Nam Duong

Robert Donahoo

Mina Khansari

Kenneth Lee

Andrew Chun

 

DFWTT School Tournament (July 16, 2017)

EVENTS
1st
2nd
3rd
Open Singles
Super A Brian Zhao Esteban Espada
Zain Jamal
Class A+ Jamie Schmidt Arvind Subramanyam
Murtaza Neemuchwala
Class A Logan Jones Jadon Yuan
Abishek Balakrishnan
Class B+ Paco Gomez Caleb Lo
Sabrina Sun
Class B Fernando Gomez Lohith Dudhyala
Jon Denker
Class C Gavin Li Kevin Zheng
Alex Xu
Open Doubles
 
1st
2nd
3rd

Class A

Venda Uniyal

Zain Jamal

Brian Zhao

Jamie Schmidt

 

Class B

Caleb Lo

Sabrina Sun

Abishek Balakrishnam

Murtaza Neemuchwala

Arvind Subramanyam

Gavin Li

Family Doubles

Chakyan Lo

Caleb Lo

Logan Jones

Dan Jones

Andrew Zheng

Michael Zheng

Player Rankings
Super A (1) Brian Zhao (UT Austin) (2) Esteban Espada (CTC) (3) Zain Jamal (CSH)
  (4) Venda Uniyal (NPS)    
       
Class A (1) Jamie Schmidt (CHH) (2) Logan Jones (AHS) (3) Arvind Subramanyam (CHS)
  (4) Jadon Yuan (BES) (5) Abishek Balakrishnan (CHS) (6) Murtaza Neemuchwala (EHS)
       
Class B (1) Paco Gomez (EHS) (2) Sabrina Sun (STA) (3) Jon Denker (WHS)
  (4) Fernando Gomez (ES) (5) Caleb Lo (STA) (6) Lohith Dudhyala (CWMS)
       
Class C (1) Andrew Zheng (STA) (2) Alex Xu (LMS) (3) Kevin Zheng (STA)
  (4) Gavin Li (STA)    
       
Schools
AHS Aleds High School FCA Founder's Classical Academy
BES Brinker Elementary School GHS Greenhill High School
BHS Baker Home School HHS Hebron High School
CHH Courtville Heritage High Schooll LMS Lamar Middle School
CHS Coppell High School NPS North Hills Preparatory School
CSH Carroll Senior High School STA Southlake Tudor Academy
CTC Central Texas College UAC Universal Academy-Coppell
CWMS Coppell West Middle School UT Austin UT Austin University
EHS Episcopal High School WAS Westlake Academy School
ES Episcopal School WHS Westwood Junior High School

 

DFWTT School Tournament (May 28, 2017)

EVENTS
1st
2nd
3rd
Open Singles
Class A Venda Uniyal Hayden Baker
 
Class B Jamie Schmidt Alex Piech
 
Class C Adam Haddad Levi Barahona
 
Open Doubles
 
1st
2nd
3rd

Class A

Hayden Baker

Derek Baker

Venda Uniyal

Zain Jamal

 

Class B

Mohan Desai

Vinay Vas

Justin Hao

Chakyan Lo

 

Class C

Caleb Lo

Justin Hao

Olivia Xiao

Yang Xie

 

Player Rankings
Class A (1) Venda Uniyal (NPS) (2) Hayden Baker (BHS) (3) Alanis Hamilton (AR)
  (4) Vinay Vas (GHS) (5) Olivia Xiao (STA) (6) Duncan Morse (WAS)
  (7) Justin Hao (STA) (8) Zain Jamal (CIS)  
       
Class B (1) Jamie Schmidt (CHH) (2) Alex Piech (AR) (3) Aiden Wang (STA)
  (4) Mohan Desai (GHS) (5) Caleb Lo (STA) (6) Paco Gomez (EHS)
  (7) Shuan Chaw (CHS) (8) Suchitra Naidu (UAC)  
       
Class C (1) Adam Haddad (CHH) (2) Levi Barahona (FCA) (3) Enya Hamilton (AR)
  (4) Kevin Liu (STA) (5) Kai Hashimoto (GHS) (6) Kevin Zheng (STA)
  (7) Sahil Jiwani (HHS) (8) Andrew Zheng (STA)  
       
Schools
AR Arkansas  
BHS Baker Home School GHS Greenhill High School
CHH Courtville Heritage High School HHS Hebron High School
CHS Coppell High School NPS North Hills Preparatory School
CIS Carroll ISD Southlake STA Southlake Tutor Academy
EHS Episcopal High School UAC Universal Academy-Coppell
FCA Founder's Clasical Academy WAS Westlake Academy School

 

DFWTT Spring Open (Apr 29, 2017)

EVENTS
1st
2nd
3rd
Rated Events
U-2450 Tianming Xie Shuai Wang Kelly Zhao
U-2050 Faraz Kasmani Vesna Perhoc  
U-1850 Bruce Reiff Rohan Tirumale  
U-1650 Vesna Perhoc Matthew Lee  
U-1450 Pranav Halbe Lee Abraham  
U-1250 Tris Baybayan Jamie Schmidt  
U-1050 Tian Xia Justin Hao  
Open Singles
 
1st
2nd
3rd
Class A Bruno Ventura Dos Anjos Emil Santos
Zixizng Meng
Class B Isaish Ogbonnaya Kelly Zhao
Danya Budiman
Class C Pranav Halbe Olu Ekunwe
 
Class D Chengzhe Shao Naasir Husaini
 
Class E Zain Jamalz James Charles Segrest
 
Class F Bishnu Bastola Logan Jones
 
Non-Rated Events
 
1st
2nd
3rd
O-50 Kyle Drake Desmond Aysni
 
U-20 Austin Clemens Jamie Schmidtn
 
U-13 Justin Hao Caleb Lo
 
Singles Takatoshi Mii Gary Lu
 
Big Ball 2 Man Teams
 
1st
2nd
3rd

Class A

Mark Hazinski

Nelson Ramos

Jonathan Li

Ranjit Rayamajhi

Tianming Xie

Tia Hsieh

Class B

Kyle Drake

Stephen Kornegay

Isaish Ogbonnaya

Danya Budiman

Takatoshi Mii

Pedro Garces

Big Ball Open Doubles
 
1st
2nd
3rd

Class A

Scott Ryan

Barbara Davies

Datta Deepak

Bruce Reiff

 

 

Class B

Tris Baybayan

Tu Nguyen

Syed Husaini

Naasir Husaini

 

 

 

Dallas Senior Games (Feb 25, 2017)

EVENTS
1st
2nd
3rd
Men's Singles
50-54 Pedro Garces Sean House Anil Reddy
55-59 Kyle Drake Danya Budiman Jon Trabold
60-64 Scott Ryan Norman Lehr William Anglin
65-69 Sam Lisook James Gateley Joe Strange
70-74 George Taplin Eugene Chong Phil House
75-79 Bob Petty KC Lin Grant Bergmann
80-84 Henry Bliem Robert Donahoo  
90+ Ernest Brandt    
Women's Singles
 
1st
2nd
3rd
60-64  Vesna Perhoc Barbara Davies
Deb Stewart
65+ Miki Snell Marie Petty
 
Men's Doubles
 
1st
2nd
3rd

O-50

Kyle Drake

Danya Budiman

Phil House

Sean House

Pedro Garces

Stan Vosburgh

55-59

Norman Lehr

Don Doyle

 

 

 

 

60-64

Scott Ryan

James Rautis

 

 

 

 

65-69

Howard Sach

James Gateley

 

 

 

 

70-74

Bob Petty

Roger Demaree

Tom Taylor

George Taplin

 

 

75-79

Nam Duong

Michael Satterfield

Henry Bliem

Peter Snell

 

 

Women's Doubles
 
1st
2nd
3rd

65+

Toni Knox

Miki Snell

Anita Taylor

Marie Petty

Jann Horswell

Lee Lee

Mixed Doubles
 
1st
2nd
3rd

50-54

Vesna Perhoc

Kyle Drake

Mina Marefat-Khansari

George Taplin

 

 

60-64

Barbara Davies

Scott Ryan

 

 

 

 

65-69

Marie Petty

Bob Petty

Toni Knox

Henry Bliem

 

 

70-74

Anita Taylor

Tom Taylor

Kay Ellison

Austin Ellison

 

 

75-79

Miki Snell

Peter Snell

Lee Lee

Robert Donahoo

 

 

 

Texas Winter Games (Jan 14, 2017)

EVENTS
1st
2nd
3rd
Rated Events
U-2400 Ranjit Singh Rayamajhi Zhe Wang Isaiah Ogbonnaya
U-2000 Danya Budiman Raymond Sacco Ashutosh Dekhne
U-1600 Siddharth Vadlamani James Li Avinash Sampath
U-1200 Nguyen Tu Syed Husaini Jamie Schmidt
Open Singles
 
1st
2nd
3rd
Class A   Jim Butler Emil Santos
Mark Hazinski
Class B   Raymond Sacco Danya Budiman
Avinash Sampath
Class C  Emily Ding
Anuj Kalra
Srikanth Kashuvajjala
Class D  Paul Thai
Thomas Tsang
Jiling Ma
Class E  Nguyen Tu
Jadon Yuan
Joseph Arkestyn
Non-Rated Events
 
1st
2nd
3rd
O-75 Grant Bergmann
Peter Snell Miki Snell
O-65 Phil House
Mo Mokri David Zhang
O-50 Lixin Liu
Kyle Drake John Trabold
O-40 Ashutosh Dekhne
Jiling Ma Ashutosh Atre
30-40 (A) Gongbe Qian
Faraz Kasmani Code Butzke
30-40 (B) James Juleg
Tris Baybayan Amit Grandre
20-30 Tsz Lun Chu
Jack Purdy Melanie Makuch
14-20 Jiayi Pan
Kevin Meng Chengzhe Shao
12-14 James Li
Shiheng Qiu Anto Antony
10-12 (A) Andrew Chow
Naasir Husaini Cody Zyroll
10-12 (A) Jerry Wang
Cody Zyroll Jason Huang
8-10 Aiden Wan
Anay Potdar Keon Attarker
Singles Cody Butzke
Barbara Davies  
Open Doubles
 
1st
2nd
3rd

Class A

Mark Hazinski

Zixiang Meng

Jim Butler

Zhe Wang

Emil Santos

Brandon Gardner

Class B

Tsz Lun Chu

Xiang Lan

Kyle Drake

Danya Budiman

Evan Lai

Ryan Chai

Class C

Lindsey Lloyd

Norman Lehr

Ravi Rao

Anuj Kalra

James Gateley

Tom Taylor

Class D

Naasir Husaini

Syed Husaini

James Juleg

Mo Mokri

Hunter Martin

Ethan Wood

Mixed Doubles

Jiling Ma

TingHui Li

Miki Snell

Peter Snell

Jessica Torres

Bruce Trinity

 

Copyright © 2017 DFWTT • All Rights Reserved