DFW Table Tennis (DFWTT)

DFW Table Tennis

DFWTT News & Info Competition Gallery Equipment Patrons

Updated News

DFW Table Tennis (DFWTT)

 

2024 Heights Doubles:

Heights Rec Center

July 26, Friday

Information

Doubles Results

 

2024 League Singles:

Heights Rec Center

Information

League Results

 

 

Club Schedule

 

DFWTT Flyer (front)

DFWTT Flyer (back)

DFWTT (locations)

 

Cimarron Rec location:

Monday nights

7:00 pm - 9:00 pm

 

Saturday mornings

9:00 am - 12:00 pm

 

 

Heights Rec location:

Friday nights

6:00 pm - 9:00 pm

 

Sunday afternoon

2:00 pm - 5:00 pm

 

 

Marcus Rec location:

Thursday nights

5:30 pm - 8:00 pm

 

 

Timberglen Rec location:

Monday nights

5:30 pm - 8:00 pm

 

Wednesday nights

5:30 pm - 8:00 pm

 

 

Attention

Elementary, Middle, and High School Table Tennis Players:

 

Please email us at dfwtt1@gmail.com if your school has a table tennis club.  Also email us if you are interested in playing in an upcoming School Tournament. You can also email us with any comments or suggestions.

 

 

DFWTT Donations

 

Charity Updates

 

Program to Date - DFWTT has donated $14,061.57!

 

 

Previous Year Results:

2022    2021    2020    2019    2018    2017    2016    2015    2014    2013    2012    2011    2010    2009    2008    2007    2006    2005    2004    2003    2002

 

2023 Tournament Results

DFWTT Fall Open (October 28, 2023)

EVENTS
1st
2nd
Rated Events
U-2100   Faraz Kasmani Dhruv Dusad
 
U-1700   Sach Raghuvanshi Aliaksandr Suvorau
 
U-1600   Vihaan Desaraju Ivan Tsai
 
U-1200  William Roberts
Zachary Hendrickson
 
U-1200  Sudhir Kumar
Vedanth Aswin
 
Open Singles
 
1st
2nd
3rd/4th
Open Cole Ryberg
Raheel Salim Faraz Kasmani, Max Dillow
Doubles
 
1st
2nd
U-4000 (A)

Cole Ryberg

Max Dillow

Raheel Salim

Saleem Ahmad

 
U-4000 (B)

Danya Budiman

Takatoshi Mii

Kanika Dusad

Vikas Dusad

 

 

Dallas Golden Games (September 23, 2023)

EVENTS
1st
2nd
3rd
Women Singles
80-84  Miki Snell Dolores Zimmerman
 
75-79  Linda Stern
 
70-74  Serena Kong Ling-Hui Huang
 
65-69  Judy Arras
Elizabeth Brammer
 
60-64 Hyesuk Thrau
Connie Phan
Thu Truong
Men Singles
 
1st
2nd
3rd
90 & Over William Zhang
   
80-84 Grant Bergmann
William Garrard John Wood
75-79 Che Nguyen
Yee-Chaung See Shahin Golestanian
70-74 Lindsey Lloyd William Pine William Witten
60-64 Paul Thai    
50-59 Takatoshi Mii Sheriff Osni  
Women's Doubles
 
1st
2nd
3rd

80 & Over

Miki Snell

Dolores Zimmerman

 

 

 

 

70-74

Serena Kong

Linda Stern

 

 

 

 

65-69

Ling-Hui Huang

Hyesuk Thurau

 

 

 

 

60-64

Connie Phan

Truong Thu

 

 

 

 

Men's Doubles
 
1st
2nd
3rd

75-79

William Witten

John Wood

 

 

 

 

70-74

Lindsey Lloyd

William Garrard

 

 

 

 

65-69

Yee-Chaung See

Paul Thai

 

 

 

 

60-64

Takatoshi Mii

Sheriff Osni

 

 

 

 

Mixed Doubles
 
1st
2nd
3rd

75-85

Linda Stern

William Garrard

Dolores Zimmerman

John Wood

Miki Snell

Michael Forrest

70-74

Serena Kong

Grant Bergmann

 

 

 

 

50-64

Ling-Hui Huang

Takatoshi Mii

Connie Phan

Yee-Chaung See

Truong Thu

Paul Thai

 

Chinese Double Ten (September 9, 2023)

EVENTS
1st
2nd
3rd
Open Singles
Class A   Keith Pech Cole Ryberg
Jay Ahn
Class B   Allen Chuang Alagappan Palaniappan
Jordan Duran
Class C  Philip Kim
Kathiravan Elango
Aravind Mereddi
Class D  Saheb Bhatia
Vedanthi Aswin
Amudhan Elango
Singles
 
1st
2nd
3rd
O-75 Grant Bergmann
Yee-Chaung See Linda Stern
60-69 Kyle Drake
Norman Lehr Serena Kong
50-59 Martin Gohr Takatoshi Mii Allen Chuang
40-49 Alagappan Palaniappan Taher Jaleel Srinivasan Thiagarajan
20-39 (A) Keith Pech Cole Ryberg Jay Ahn
20-39 (B) Jung Ho Park Jordan Duran Nicholas Senturia
14-19 Philip Kim Pratyush Mohanty Dhruv Dusad
12-13 Terrence Liu Ahan Chande Saheb Bhatia
10-11 Yizhou Zhao Vihaan Desaraju Arjun Dharangaokar
8-9 Saahaj Gade Alekya Kolar Amudhan Elango
Women Swarna Jayakumar Shilpi Putohit Hyesuk Thurau
Open Doubles
 
1st
2nd
3rd

Class A

Michael Chang

Jadon Yuan

Kyle Drake

Brian Zhao

Jay Ahn

Jung Ho Park

Class B

Jordan Duran

Philip Kim

Vijay Suriya

Pratyush Mohanty

Alagappan Palaniappan

Sachin Mourya

Class C

Kathiravan Elango

Dhananjay Ubale

Ivan Tsai

Terrence Liu

Vihaan Desaraju

Arjun Dharangaonkar

Class D

Vedanthi Aswin

Saahaj Gade

Ahan Chande

Saheb Bhatia

Vikas Dusad

Srishti Kumar

 

DFWTT Spring Open (March 25, 2023)

EVENTS
1st
2nd
3rd/4th
Rated Events
U-2100   Tejeshwar Parmar Zain Jamal
Sergio Pulido Castro, Dylan Garland
U-1700   Alagappan Palaniappan Ashim Mohanty
Sachin Raghuvanshi, Jack Liau
U-1600   Vui Heung Kau Sushrut Kulkami
Xuebin Zhang, Kevin Tang
U-1200  Vihaan Desaraju
Ahan Chande
Yosef Lender, Arjun Dharangaonkar
U-1000  Terrence Liu
Ahan Chande
Arjun Dharangaonkar, Kanika Dusad
Open Singles
 
1st
2nd
3rd/4th
Open Deng Zhen
Jiahi Lin Santiago Montes, Joshua Mak
Doubles
 
1st
2nd
O-4000

Santiago Montes

Brian Zhao

Joshua Mak

Tai Lun Zhang

 
U-4000

Sachin Mourya

Sachin Raghuvanshi

Saleem Ahmad

Omar Villarreal

 
U-2600

Terrence Liu

Ivan Tsai

Kanika Dusad

Vikas Dusad

 

 

 

Copyright © 2024 DFWTT • All Rights Reserved