DFW Table Tennis (DFWTT)

DFW Table Tennis

DFWTT News & Info Competition Gallery Equipment Patrons

Updated News

DFW Table Tennis (DFWTT)

 

Important

Closing Information

View closing dates

 

 

Raymond Sacco

Para Table Tennis

Information

Updated 12/05/2017

 

 

View Locations and Fees

 

Tournaments

 

DFWTT Charity Tournament

For the Benefit of

Firefighters & Police Force

January 27, 2018

Entry Form

 

2-Man Teams

Weekly Results

 

Handicap Singles

Weekly Results

 

Club Schedule

 

Cimarron location:

Monday nights

7:00 pm - 9:30 pm

 

Saturday mornings

9:00 am - 12:00 pm

 

 

JCC location:

Monday nights

6:30 pm - 9:30 pm

 

Wednesday nights

6:30 pm - 9:30 pm

 

 

T Bar M location:

Saturday afternoon

2:00 pm - 5:00 pm

 

Sunday afternoon

2:00 pm - 5:00 pm

 

Attention

Elementary, Middle, and High School Table Tennis Players

 

Please email us at dfwtt1@gmail.com if your school has a table tennis club.  Also email us if you are interested in playing in an upcoming School Tournament. You can also email us with any comments or suggestions.

 

 

DFWTT Donations

 

Charity Updates

 

Program to Date - DFWTT has donated $8371!

 

 

Previous Year Results:

2013    2012    2011    2010    2009    2008    2007    2006    2005    2004    2003    2002

 

2014 Tournament Results

DFWTT Fall Open (Nov 8, 2014)

EVENTS
1st
2nd
3rd
Rated Events
U-2450 Ranjit Rayamajhi Dilshan Sooriyaarachchi  
U-2050 Wole Babalola Danya Budiman  
U-1850 Danya Budiman Gabriel Nicolae  
U-1650 Simon Zumbach Stephen Miller  
U-1450 Simon Zumbach Don Doyle  
U-1250 Snehitha Vardhineni Rohit Reddy Patolla  
U-1050 Raoul Lisso Snehitha Vardhineni  
Open Singles
 
1st
2nd
3rd
Class A   Jim Butler Bruno Ventura
Yutian Wang
Class B   Danya Budiman Raymond Sacco
 
Class C  Alann Castillo
Alex Segesta
 
Class D  Raoul Lisso
Jon Redman
 
Non-Rated Events
 
1st
2nd
3rd
U-13 Sarika Ahire
Sahas Ramesh Rudransh Rajarram
U-20 Henry Cheong
Ian Murdock Elvin Rosa
O-50 Ke-Chin Lin
Howard Sach James Wong
Open Singles David Lee
Kyle Drake Stephen Kornegay

School Challenge

Bryan Wu

Henry Cheong

Matthew McKelvey

Elvin Rosa

Ian Murdock

Tristin Bronson

Open Doubles
 
1st
2nd
3rd

Class A

Yutian Wang

Lingshuai Meng

Marcos Alves

Sam Smith

 

 

Class B

Kyle Drake

Stephen Kornegay

Danya Budiman

Pedro Garces

Raymond Sacco

Alann Castillo

Class C

James Wong

Howard Sach

Rohit Reddy Patlolla

Krishn Tahkunta

Henry Cheong

Max Fu

 

Chinese Double Ten (Sept 13, 2014)

EVENTS
1st
2nd
3rd
Open Singles
Class A   Russ Hamilton Ranjit Singh Rayamajhi
Benjamin Li
Class B   Allen Chuang Takatoshi Mii
Pedro Garces
Class C  Navin Ahire
Stan Vosburgh
Alex Segesta
Class D  Austin Liu
Enoch Wong
William Zhang
Singles
 
1st
2nd
3rd
O-75 Nam Duong
Sam Soo Peter Snell
O-70 Grant Bergmann
Chung Wang Ming-Kann Tzeng
O-65 Zack Fuquay Jiahuan Ding Miki Snell
O-60 Scott Ryan Serena Kong Jimmie Dean
O-50 (A) Jesse Yen Barbara Davies Reza Alirezaei
O-50 (B) Yan He Mike Scarlett Jeff Wier
O-40 Pedro Garces Allen Chuang Takatoshi Mii
20-40 Russ Hamilton Yi Zhou David Krauss
14-20 (A) Jack Zhang David Gradinaru  
14-20 (B) Lewis Pierce Ian Murdock Enoch Wong
12-14 Benjamin Li Christopher Mei Shawn Merchant
10-12 (A) Ryan Chai Michael Zhao Mark Chao
10-12 (B) Raoul Lisso Victoria Ren  
8-10 (A) Sarika Ahire Naasir Syed Husaini Austin Liu
8-10 (B) Wilson Chao Siya Deole Akhil Altha
U-8 Katie Zhao Brian Su Alanis Hamilton
Women Serena Kong Anupama Vijay Mina Marefat-Khan Sari
Open Doubles
 
1st
2nd
3rd

Class A

James Eddie Yang

Russ Hamilton

Ranjit Singh Rayamajhi

Dhiren Gurung

Scott Ryan

Benjamin Li

Class B

Pedro Garces

Stephen Kornegay

Barbara Davies

Stan Vosburgh

Takatoshi Mii

Reza Alirezaei

Class C

Nam Duong

Mina Marefat-Kan Sari

Yan He

Harold Xiong

Sam Soo

Ming-Kann Tzeng

Class D

Ellen Lan

Emily Ding

Anupama Vijay

Akhil Altha

Yi-Mei Hamilton

Alanis Hamilton

 

DFWTT Spring Open (Jun 14, 2014)

EVENTS
1st
2nd
3rd
Rated Events
U-2450 Brandon Chow Tsz Lun Chu  
U-2050 Kelly Zhao Ramkumar Harihara Iyer  
U-1850 Danya Budiman Vendag Uniyal  
U-1650 Vendag Uniyal Gabriel Nicolae  
U-1450 David Gradinaru Giancarlo Grant  
U-1250 Don Doyle Suraj Menon  
U-1050 Mark Chao Don Doyle  
Open Singles
 
1st
2nd
3rd
Class A   Chance Friend Razvan Cretu
Lingshuai Meng
Class B   Cole Ryberg Evan Lai
 
Class C  Giann Garcia
Hynek Boril
 
Class D  An Doan
Nestore Jose Prato Martinez
 
Class E   Suraj Menon
Randy McCluer
 
Non-Rated Events
 
1st
2nd
3rd
U-13 Suraj Menon
David Ye  
Women Miki Snell Samikha Uniyal  
Open Singles Evan Luck James Gateley  
Open Doubles
 
1st
2nd
3rd

Class A

Shuai Wang

Kun Sun

Zhihan Chu

Bryan Wu

 

 

Class B

Akhil Uniyal

Vendag Uniyal

Lam Phu

Phong Hoang

 

 

Class C

Tom Taylor

James Gateley

Gary Prewitt

Tim Prewitt

 

 

Mixed Doubles

George Fang

Katherine Fang

Justin Chen

Diane Lee

 

 

 

Texas Winter Games (Jan 18, 2014)

EVENTS
1st
2nd
3rd
Rated Events
U-2400 James Eddie Yang Zhai Hao  
U-2000 Ramkumar Harihara Iyer Munkhbileg Enebish Joshua Mak
U-1600 Warren Lemma Min G Yeh  
U-1200 Don Doyle William Zhang  
Open Singles
 
1st
2nd
3rd
Class A   Mark Hazinski Zhe Wang
Sara Hazinski
Class B   Zhihan Chu Joshua Mak
 
Class C  Warren Lemma
Brian Zhao
Andrew Chai
Class D  Christopher Mei
David Jones
Grant Bergmann
Class E   Don Doyle
Percy Wang
 
Non-Rated Events
 
1st
2nd
3rd
O-75 Ke-Chih Lin
Peter Snell William Zhang
O-70 Hank Bliem
Grant Bergmann Chung Wang
O-65 Shun Au-Young
Lance Rosemore Sam Lisook
O-60 Min G Yeh
Lindsey Lloyd Warren Lemma
O-50 (A) Kyle Drake
Edison Dy Tifeng Liu
O-50 (B) John Trabold
Don Doyle Ming Lu
O-40 Pedro Garces
Venkata Jalasutram Mario Hegewald
30-40 Snchansh Uniyal
Kevin Bernol Robert Aguilera
20-30 Andrew Hanks
Ryan Hazlewood Caleb Bell
14-25 Munkhbileg Enebish Brian Tsang Sean Wang
12-14 Benjamin Li Boris Tsang Michael Zhao
10-12 Kevin Meng Joseph Zhao  
8-10 Matthew Lee Austin Liu Ellen Lan
U-8 Hayden Baker David Qin Katie Zhao
Women Miki Snell Toni Knox  
Non-rated Singles
 
1st
2nd
3rd
Class A Benjamin Li
Shun Au-Young
Venkata Jalasutram
Class B Tifeng Liu
John Trabold
Jonathan Parker
Open Doubles
 
1st
2nd
3rd

Class A

Sara Fu Hazinski

Mark Hazinski

James Eddie Yang

Tianming Xie

Kyle Drake

James Rautis

Class B

Benjamin Li

Evan Lai

Danya Budiman

Brian Zhao

Warren Lemma

Robert Payne

Class C

Min G Yeh

Ke-Chih Lin

Vendag Uniyal

Christopher Mei

Hank Bliem

Peter Snell

Class D

Hank Bliem

Toni Knox

Peter Snell

Miki Snell

Corey Holy

Robert Aguilera

School Challenge
 
1st
2nd
3rd

Class A

James Eddie Yang

Tianming Xie

Jack Zhang

Bryan Wu

 

Class B

Anthony Nguyen

Darrin Wilder

Ricky Pujol

Hayden Baker

David Qin

Issac Leung

Weiming Hu

 

Copyright © 2017 DFWTT • All Rights Reserved